Szafy na broń - kiedy musisz zainwestować?

Praktycznie w każdym biznesie istnieje konieczność wyposażenia pracowników w broń palną. W jednych gałęziach przemysłu, czy handlu będą to ochroniarze, w innych mundurowi, upoważnieni do noszenia i używania broni. Oprócz odpowiednich kwalifikacji osób mających styczność z bronią i mogących jej użyć w razie najwyższej konieczności przepisy prawne określają, w jaki sposób należy ją przechowywać.

Nowe przepisy

Rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 roku w sprawie przechowywania, noszenia i ewidencjonowania broni i amunicji określa, że broń należy przechowywać w sejfie lub szafie pancernej co najmniej klasy S1, spełniającej normę PN_EN 14450. Jeżeli jednak firma posiada już sejf na broń, wyprodukowany wcześniej i niemający oznaczenia o spełnianiu wymienionej normy, należy zwrócić się do specjalnej jednostki certyfikującej o sprawdzenie wyposażenia na broń i wydanie takiego zaświadczenia (jeśli jego klasa odpowiada wymaganej klasie S1 lub ją przewyższa).

Parametry sejfu na broń

Klasa S1 określa wytrzymałość urządzenia (np. w przypadku ataku) oraz rodzaj zamka, jaki musi ono posiadać (jest to jeden zamek, zgodny z normą EN-1300). Norma wspomniana w rozporządzeniu nie określa jednak grubości ścian sejfu, czy szafy. W praktyce wyposażenie klasy S1 może okazać się niewystarczające w przypadku przechowywania tak niebezpiecznych przedmiotów, jak broń i amunicja. Warto zaznaczyć, że S1 to szafy ze ściankami stalowymi o grubości 2-3 mm, wadze 25 kg oraz minimalnej wytrzymałości na otwór kotwiący 20 kN.

Rozwiązanie bardziej odporne

Zdecydowanie lepsze zabezpieczenie będą stanowiły sejfy wyższej klasy np. S0. Dlaczego warto właśnie w nich trzymać broń, pomimo faktu, iż przepisy pozwalają na posiadanie sejfu niższej klasy ? Po pierwsze rozporządzenie z 26 sierpnia 2014 roku jest stosunkowo nowe, jak więc łatwo wywnioskować, przepisy stale się zmieniają i w każdej chwili mogą zostać zaostrzone. Warto, abyśmy wtedy (posiadając już sejf wyższej klasy) nie musieli ponownie ponosić kosztów wymiany wyposażenia na broń. Poza tym lepsze zabezpieczenie znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo sforsowania sejfu. Dodatkowo można przechowywać w nim inne cenne przedmioty.

Inwestycja w szafę na broń może się więc opłacić, w kontekście większego spokoju na co dzień oraz ciągle zaostrzanych przepisów. Często jest też tak, że szafy starego typu cechują się lepszymi parametrami, niż te określone w rozporządzeniu. Wtedy należy tylko uregulować prawnie możliwość korzystania z nich, aby móc spać spokojnie. Pełną obsługę w zakresie zaopatrzenia firm i osób prywatnych w sejfy i szafy wysokiej jakości zapewnia HARTMANN TRESORE. Z ofertą dostępnych szaf na broń i amunicję można zapoznać się pod tym linkiem: https://www.hartmann-tresore.pl/sejfy/sejf-na-bron/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here