Szafa przesuwna z lustrem

Przedpokój oraz sypialnie są pomieszczeniami, w których najchętniej widzielibyśmy swoje szafy garderobiane. W pomieszczeniach tych powinny się znaleźć przestronne, głębokie meble, do których schowamy odzież wierzchnią, a także swoje wszystkie ubrania, unikając rzucania ich gdzie popadnie. Szafa ubraniowa musi być wygodna, przestronna i dobrze dostępna. W przeciwnym razie domownicy będą unikali chowania do niej ubrań i utrzymywania w niej porządku. Co jest istotne w szafach na ubrania? Głębokie i wysokie półki, z możliwością umieszczenia rzeczy rzadziej używanych najwyżej, skąd nie muszą być często wyciągane, i z możliwością sięgnięcia po ubrania zlokalizowane niżej, czyli noszone na co dzień. Ważny jest także sposób otwierania drzwi do szafy. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, szafy, których drzwi są zbyt ciężkie albo mają niewygodne uchwyty, skutecznie zniechęcają do utrzymywania porządku i trzymania w nich ubrań. W swoich domach staramy się przede wszystkim żyć wygodnie, oszczędzając swoją energię na czynności prozaiczne, które wykonuje się wielokrotnie w ciągu dnia. Jeśli napotkamy na jakąkolwiek przeszkodę – wówczas podświadomie robimy wszystko, byleby unikać marnowania energii na tę czynność i ułatwiamy ją sobie. W przypadku odkładania ubrań do szafy, niesforne drzwi, które nie otwierają się tak łatwo, jakbyśmy sobie tego życzyli, skłaniają nas do bałaganu. Zamiast złożyć bluzkę w kostkę i odłożyć do szafy, wolimy ją położyć na oparciu krzesła lub kanapie – w końcu jutro też ją założymy, więc szkoda energii na jej chowanie.

Rozwiązaniem problemu wiecznie rozrzucanych ubrań może być szafa przesuwna z lustrem. Szafy z drzwiami przesuwnymi gotowe lub robione pod zamówienie, typu komandor, to bardzo powszechnie stosowane od lat wyjście. Zaczęło się od chęci zlikwidowania starych pawlaczy i wykorzystania wnęki w przedpokojach w sposób bardziej nowoczesny. Małe, wąskie przedpokoje zyskały więc na przestrzeni poprzez lustrzane drzwi, które optycznie ją powiększają. Poza tym, ściana wnękowa z szafą przesuwną pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni od góry do dołu, od ściany do ściany. To idealny rodzaj mebla do wąskiego, ciasnego przedpokoju, w którym liczy się niemal każdy centymetr kwadratowy powierzchni. Szafa przesuwna ma również tę zaletę, że postawienie przy niej innego mebla – na przykład niskiej ławeczki, nie uniemożliwi całkowicie korzystania z szafy. Taki sposób umeblowania przedpokoju sprawdzi się więc szczególnie korzystnie w mieszkaniach o małym metrażu.

Optyczne powiększenie powierzchni pomieszczenia to także duża zaleta takich szaf. Ciekawy efekt dają szafy, których wszystkie skrzydła drzwi przesuwnych są lustrzane. Nie tylko powiększają pomieszczenie, lecz także rozjaśniają je, ponieważ światło odbija się od lustra. Nieco bardziej praktyczne są jednak szafy, w których tylko część frontów jest lustrzana, na przykład środkowe fragmenty drzwi. Częste otwieranie i zamykanie drzwi niestety powodować będzie notoryczne pozostawianie śladów palców na lustrze, co według niektórych jest bardzo irytujące.

Czym charakteryzują się szafy przesuwne z lustrem? Przesuwnymi drzwiami i lustrem. A tak zupełnie serio – to lekkie meble, w których najważniejszy jest minimalizm. Nie posiadają uchwytów. Zazwyczaj nie mają też dodatkowych zdobień. Ich otwieranie jest intuicyjne – wystarczy dotknąć i przesunąć, a drzwi zamocowane na płynnie jeżdżących kółeczkach odsłonią przed nami zawartość szafy. Wewnątrz szafy takie posiadają solidne, bardzo głębokie i wysokie półki. Doskonale nadają się do segregowania ubrań wierzchnich. Szafy do przedpokoju mają nieco inne wnętrze nić szafy garderobiane na ubrania. Przede wszystkim większość z nich posiada drążek na wieszaki, a także półki na buty, często wysuwane na zewnątrz. Szafy do sypialni posiadają najczęściej zwykłe półki dzielone na segmenty. Istnieją również modele szaf garderobianych mające drążki na wieszaki, czy wysuwane koszyki na bieliznę. Wiele zależy od tego, czy kupuje się gotową szafę, czy zleca jej wykonanie pod wymiar – wtedy można nieco zróżnicować swoje wymagania.

Szafy do przedpokoju wspaniale organizują przestrzeń, która z założenia ma służyć rozbieraniu się i nakładaniu wierzchnich ubrań. Ma być pod ręką, jej wnętrze ma być dostępne pod wpływem jednego płynnego ruchu. Korzystanie z takiej szafy powinno być łatwe dla wszystkich domowników – zarówno dla dzieci o niewielkim wzroście, jak i wysokich dorosłych, którym łatwiej jest chwycić za drzwi w wyższym punkcie. Brak uchwytów i przesuwność to właśnie ta zaleta, która świadczyć będzie o praktycznym wykorzystaniu. Możliwość otwierania drzwi bez blokowania sobie przestrzeni w wąskim korytarzu to kolejny atut. Otwieranie drzwi na zewnątrz w przypadku przedpokoju to kiepskie rozwiązanie, szczególnie gdy ubrać się chce jednocześnie kilka osób. Szafy do garderoby z drzwiami przesuwnymi w piękny sposób pozwalają oszczędzić przestrzeń. Często wykorzystuje się je ustawiając tuż naprzeciwko łóżka w sypialni. Dzięki temu możliwy jest swobodny dostęp do łóżka, bez względu na to, czy drzwi są otwarte. Takie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się w sypialniach, w których chcemy zminimalizować przestrzeń i sprawić, by znajdowało się tam tylko to, co niezbędne, a wszystko inne – było poza zasięgiem wzroku, czyli ukryte w szafie.

W pokojach dziecięcych szafa przesuwna z lustrem sprawdzi się znakomicie. Dzieci uwielbiają duże, wygodne lustra, przy których mogą tańczyć czy recytować wierszyki. Taka szafa będzie dla nich dodatkową atrakcją, a korzystanie z niej przez dziecko z pewnością będzie bezpieczne i wygodne. Przesuwne szafy wiele osób wykorzystuje także w pomieszczeniach gospodarczych, które raczej bywają ciasne, a w których przestrzeń do gromadzenia rzeczy jest na wagę złota. Lustro w takim pomieszczeniu pozwoli optycznie powiększyć je i sprawi, że nie będziemy czuć się klaustrofobicznie w pomieszczeniu, które zazwyczaj jest pozbawione okien – dodatkowo je rozświetli dublując źródło światła górnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here