Szafa do góry nogami

Ciekawym zagadnieniem wśród meblowych tematów i ogólnych zagadnień wystroju wnętrza i jego architektury jest wyposażenie szaf. Nie można nie zauważyć potrzeby odpowiedniego ułożenia półek, wieszaków, oświetlenia, drzwiczek, zasuwek oraz innych akcesoriów, które czynią szafkę bardziej funkcjonalną dla jej potencjalnego użytkownika. Każda szafka ma swoje przeznaczenie.
Szafa garderobiana będzie wyposażona w większą ilość wieszaków oraz półeczek. Będzie także prawdopodobnie miała lustro na zewnątrz lub także wewnątrz. Dodatkowo może być wyposażona w oświetlenie wewnętrzne, by można było dokładnie zobaczyć, co kryje w swoich zakamarkach bez potrzeby zaopatrzenia się wpierw w czołówkę.
W szafie kuchennej będziemy mieli prawdopodobnie dużo specjalistycznych wieszaków i uchwytów, a także stojaki na pokrywki, czy talerze lub miski. Nie braknie także półek. Do tego często będzie ona przeszklona, aby goście mogli podziwiać porządek, bogate wyposażenie oraz skuteczność nowoczesnego płynu do mycia naczyń, powodującego oślepiający połysk naczyń, szczególnie zaś kieliszków i szklanek.
W łazience sprawdzi się prostota. Raczej królują w tamtejszych szafach półki i wieszaczki. Można znaleźć też miejsce na powieszenie szlafroka, czy przechowania odzieży wierzchniej.
W pokoju dziecięcym znajdziemy szafki dostosowane do zabawy w chowanego. Będą miały tradycyjnie dwoje drzwi, nieco skrzypiących. Koniecznie muszą być wyposażone w przestrzeń pozbawioną półek, tak aby można było się do nich schować bez ryzyka urazu lub narobienia bałaganu. Niektóre z nich będą miały także tylne drzwi lub portal przenoszący do innego wymiaru. Jednak nie o nich dziś mowa.
Wielką zaletą szafek jest to, że można je w dużej mierze dostosowywać w nieskończoność. Bo przecież wyposażenie szaf nie musi kończyć się z ich montażem. Codzienne problemy nasuwają kolejne pomysły na ich rozwiązanie. W każdej chwili można dorobić kolejną półkę, wyciąć jakiś łuk w już istniejącej, wybić dziurę w tylnej części szafki, by móc przedostać się do jej wnętrza z kablem, czy wkręcić w jej bok kolejny haczyk. Nawet takie zmiany jak przeróbka szafki przeznaczonej na drobne elementy garderoby na szafę służącą do przetrzymywania odzieży na wieszakach nie są niemożliwe. W każdej chwili można także zamontować lub zdemontować takie dodatkowe elementy, jak lustro czy światełko.
Istotnym elementem wyposażenia szafki jest także system cichego zamykania. Z biegiem czasu możemy zauważyć potrzebę montażu tego elementu. Nigdy nie jest na to za późno! System taki pozwala na ciche wybieranie się rano do pracy lub szkoły, bez potrzeby budzenia wszystkich domowników. Ułatwia także zabawę w chowanego.
Oczywiście duży wpływ na wyposażenie szafy będzie miał jej użytkownik. Jeśli szafy używa jedna osoba, będzie to prostsze, jeśli jednak jest to np. szafa garderobiana, jej wyposażenie powinno zależeć od upodobań wszystkich domowników. W końcu każdy będzie jej używał i chce, by działo się to w atmosferze komfortu, bez zbędnego zdenerwowania na użyte rozwiązania. Potrzeba tu jednak dużo wzajemnej wyrozumiałości i nastawienia na kompromisy — jak w każdej innej dziedzinie rodzinnego życia. Warto zadbać tu o wspólne rozwiązanie, by uniknąć w przyszłości wiecznych kłótni i samowolnych przeróbek.
Wyposażenie szaf to zadanie do wykonania nie tylko na etapie pierwotnego meblowania całego domu. W miarę adaptacji kolejnych pomieszczeń na inne cele niże zakładane pierwotnie, należy zadbać także o odpowiednie zmiany w zakresie funkcjonalności szaf znajdujących się w danym pokoju. Wiele będzie zależeć od zmian osób użytkujących te pomieszczenia. I tak np. 7-letni chłopak będzie miał inne potrzeby niż jego młodsza siostra kilka lat później, gdy również będzie w jego wieku.
Nie należy się bać zmian w szafach. Szafy mają służyć człowiekowi, a nie człowiek szafom! Na rynku meblarskim jest cały ogrom rozwiązań szaf łatwo dostosowywanych. Pewne warianty są w nich przewidziane już od początku. Niektóre ich elementy dostajemy w pakiecie, a niektóre możemy dokupywać w miarę upływu czasu i zmian w zakresie użytkowania naszego mebla. Jednak nawet tradycyjne szafy można przy odrobinie umiejętności majsterkowania przerobić na bardziej nowoczesne i funkcjonalne. Wiele elementów rozbudowy mebli można znaleźć w sklepach meblarskich, ale przecież nikt nie broni bardziej utalentowanym samemu stworzyć ekstrawaganckiego rozwiązania do swojej szafy. Ba! Czemu by np. nie obrócić szafy do góry nogami, nie obciąć jej zbędnej części i nie przerobić biblioteczki na szafę wiszącą? Można dzięki temu uzyskać dwa meble z jednego i dodatkowo zyskać powierzchnię na podłodze. Przy pracy z domowymi meblami potrzeba odwagi i pomysłowości. Jednak naprawdę wiele rozwiązań znajdziemy już gotowych w sklepach.
Zatem szafki nie muszą przez cały czas użytkowania spełniać tej samej funkcji, zawierać tych samych elementów wyposażenia, a nawet zachować swojego pierwotnego kształtu i sposobu mocowania. Każdy użytkownik ma prawo i niemalże obowiązek przerobić każdą z nich według własnego upodobania i osobistych potrzeb. Nie musi też się na tym aż tak bardzo znać, bo podstawowe, a często także bardziej zaawansowane rozwiązania do ich wyposażenia znajdzie w prawie każdym sklepie meblarskim, czy budowlanym. Ponadto liczy się kreatywność i pomysłowość. Szafy można do woli przerabiać, łączyć ich elementy, rozdzielać, obracać i zmieniać ich funkcjonalność na nieskończoną ilość sposobów — wszystko zgodnie z potrzebami i wyobraźnią użytkownika. Mają one służyć lepszemu urządzeniu pokoju, utrzymaniu w nim porządku, a także stworzeniu odpowiedniej atmosfery i codziennemu samopoczuciu gospodarza danego pomieszczenia. Tak więc nie użytkownik służy szafie, tylko szafa — użytkownikowi. To ona ma sprawić, by żyło się mu lepiej, wygodniej, bardziej komfortowo i aby mógł wprowadzać w życie różne projekty, pomysły i żyć — krótko mówiąc — po swojemu. Oczywiście nie zapominajmy też o innych użytkownikach, jeśli z nimi dzielimy dany mebel. Wspólnie też można nieźle namieszać w szafie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here