Sypialnia - jak sobie radzić w małym mieszkaniu?

Dla większości osób, które zdecydowały się na zamieszkanie w tak zwanych domach z wielkiej płyty największym problemem jest to, że nie posiadają oni własnej sypialni, a jeśli ją posiadają, to jest bardzo mała.
Bardzo mała sypialnia w bloku nie musi jednak oznaczać, że nie będzie ona przytulna oraz funkcjonalna. Brak dodatkowego pokoju, który moglibyśmy przeznaczyć na naszą sypialnię również nie oznacza, że nie będziemy mogli zorganizować sobie w mieszkaniu miejsca, w którym odpoczniemy w komfortowych warunkach.
Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na to jak zorganizować przestrzeń w swoim małym mieszkanku, tak aby było zarówno przytulne jak i funkcjonalne.
W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się możliwościom jakie posiadamy w przypadku kiedy mamy bardzo małą sypialnię.
Kiedy myślimy o sypialni od razu przed naszymi oczami pojawia się wizja pięknego przytulnego pokoiku, gdzie centralne miejsce zajmuje duże wygodne łóżko, wypełnione całą masą poduszek. A co w przypadku kiedy nasza sypialnia jest naprawdę mała? Czy można sprawić, że będzie ona równie wygodna i przytulna jak te o dużym metrażu? Oczywiście tak. Musimy tylko zastosować się do kilku punktów, które pokrótce omówimy poniżej.

W pierwszej kolejności kolorystyka – czy kolor ścian coś zmieni?
Oczywiście tak. Zarówno kolor ścian, jak i sposób ich malowania ma ogromne znaczenie. Poprawnie pomalowane pomieszczenie (każde, nie dotyczy to tylko sypialni), może sprawić, że optycznie będzie wyglądało na większe, szersze czy też dłuższe. Wybierając kolor farby, który ma być użyty na ścianach w naszej sypialni, kierujmy się przede wszystkim zasadą, że te ściany powinny być w jasnych, pastelowych, stonowanych odcieniach. Mocnymi akcentami mogą być wtedy dodatki, tekstylia, dywaniki i tym podobne. Jeśli nasze ściany pokryjemy farbą w bardzo ciemnym kolorze, to niestety sypialnia będzie wyglądała na dużo mniejszą, a do tego mało przytulną. Unikajmy również kolorów jaskrawych, fluorescencyjnych, które niestety nie pozwolą nam dobrze odpocząć. Jeśli bardzo podobają nam się ciemne kolory na ścianach, to jest dla nas jedno wyjście. Możemy pomalować jedną ze ścian w sypialni na wybrany ciemny kolor, natomiast resztę ścian pomalować w jasnej kolorystyce. Najczęściej taki zabieg stosuje się na ścianie za łóżkiem, stanowi wtedy ona tło dla naszego łózka sypialnianego, a przede wszystkim pełni funkcję dekoracyjną.

Sprawa druga – przechowywanie w małej sypialni, czy to w ogóle możliwe?

Sypialnia to takie miejsce w naszym mieszkaniu, które najczęściej dodatkowo pełni funkcję miejsca do przechowywania ubrań – czyli garderoby. Dodatkowo musimy mieć również miejsce, gdzie schowamy na przykład dodatkową pościel, koce i tym podobne tekstylia. Potrzeba jest matką wynalazków i w taki sposób dawno temu powstały tak zwane szafy garderobiane, czyli bardzo duże, pojemne szafy. Zazwyczaj są to zabudowy, które zajmują całą ścianę lub jej część, posiadają drzwi przesuwane, dzięki czemu nie musimy się martwić o dodatkowe miejsce na to aby drzwi od szafy się otworzyły. Taka szafa pomieści zarówno nasze ubrania jak i pościel i inne tekstylia. Bardzo fajnym pomysłem jest, aby drzwi od szafy zastąpić lustrami (są takie szafy w standardowej sprzedaży), lustra dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń naszej sypialni, a dodatkowo będziemy posiadać lustro garderobiane. Lustra mogą również stanowić element dekoracyjny w naszej sypialni, na przykład bardzo często projektanci wnętrz sugerują, aby takie lustro zawisło na d łóżkiem.
Jeśli w naszej sypialni zmieści się jedynie niewielka szafa garderobiana, która raptem pomieści tylko nasze ubrania, musimy pomyśleć o tym gdzie przechowywać nasze pościele i tekstylia. Wyjściem z takiej sytuacji jest zakupienie łóżka sypialnianego, które składa się ze specjalnej skrzyni pod łóżkiem, która jest bardzo pojemna, a dodatkowo zagospodarujemy miejsce pod naszym łóżkiem.

A co z naszym łóżkiem?

Łóżko do sypialni to najważniejszy element wyposażenia sypialni. w tym przypadku nie mam zbyt dużo możliwości aby zaoszczędzić miejsce. Łóżko powinno stać w miejscu centralnym sypialni z wygodnym dojściem do niego. Jest to bardzo ważny mebel, który ma nam umożliwić komfortowy wypoczynek, dlatego nie powinniśmy kupować takiego, które było by nieodpowiednie dla nas. Najistotniejszym elementem łóżka jest materac – powinien być bardzo wygodny oraz wysokiej jakości. Wysokiej klasy materace mimo swojej wysokiej ceny służą nam minimum kilka lat.

Sytuacja druga – nie posiadamy osobnej sypialni

W takiej sytuacji najczęściej domownicy organizują swoje miejsce wypoczynku w salonie. Możliwości na to aby komfortowo wypocząć jest kilka. Producenci mają w swoich ofertach między innymi narożniki z funkcją spania, rozkładane sofy, a nawet łóżka, które można schować w przeciągu dnia w szafie.
Zacznijmy od narożników oraz sof, które posiadają funkcję spania. Jest to bardzo wygodna opcja, która pozwala na to aby w ciągu dnia w naszym salonie stał wygodny narożnik czy też sofa, natomiast w nocy zamieniał się on na wygodne łóżko. Dodatkowo taki narożnik czy też sofa posiadają skrzynię, w której w ciągu dnia możemy przechowywać naszą pościel, co uchroni nas przed dodatkowym problemem, gdzie mamy ja przechowywać, kiedy narożnik jest złożony.
Producenci mebli tapicerowanych produkują meble wypoczynkowe z funkcja spania praktycznie do każdego wybranego modelu, czasami się zdarza, że za taką funkcje musimy dopłacić, lecz nie są to wysokie koszty.
Nowością na rynku meblarskim są szafy z funkcja spania. Nie jest to mebel bardzo popularny, zwłaszcza z uwagi na to, że poza funkcja spania w ciągu nocy, nie spełnia on po złożeniu żadnych dodatkowych funkcji. Jedyna zaleta mebla jest, to że możemy wyspać się na wygodnym materacu, takim jak w przypadku łóżka sypialnianego.

Myślę, że mała sypialnia czy też jej całkowity brak, to nie taki duży problem, jeśli zastosujemy się do powyższych rad.Zwłaszcza, że producenci mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz z roku na rok wymyślają coraz więcej mebli, które są bardzo funkcjonalne oraz idealnie wpisują się w niewielkie metraże naszych mieszkań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here