Sprężarki stacjonarne tłokowe – kilka porad dla planujących zakup

0
948

Sprężarki to urządzenia pomocne w wielu sytuacjach. Znajdują zastosowanie nie tylko w specjalistycznych warsztatach i halach produkcyjnych, ale również w przydomowych garażach. Większość oferowanych sprężarek to urządzenia dość łatwe w transporcie, co pozwala na ich używanie tam, gdzie będzie to potrzebne. Sprężarki stacjonarne to natomiast urządzenia stosowane w jednym, odgórnie wyznaczonym miejscu. Poniżej rozwiniemy temat sprężarek, skupiając się na ich tłokowych wersjach.  

Sprężarki stacjonarne – najważniejsze parametry w czasie zakupu

Sprężarki mogą być stosowane do wykonywania rozmaitych czynności – od tych prozaicznych jak napompowanie roweru lub materaca – aż po bardziej specjalistycznej. Niezależnie od tego, przystępując do zakupu sprężarki, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych cech dostępnych produktów.

Przede wszystkim ważna jest pojemność danej sprężarki. Parametr ten powinien zostać dobrany pod kątem konkretnych prac, które dana sprężarka będzie wykonywać. Jest to o tyle ważne, że jeśli wybierzemy sprężarkę o zbyt małej butli – będziemy musieli ją zbyt często napełniać. Z kolei sprężarka z butlą zbyt dużą będzie odznaczać się nadmiernie dużą wagą.

W przypadku sprężarek wykorzystywanych w wykonywaniu przydomowych prac – w zupełności wystarczy nam sprężarka o pojemności wynoszącej 10 litrów. Do malowania lub piaskowania, przyda się sprężarka większa – o pojemności wynoszącej 50 litrów. Sprężarki stacjonarne przemysłowe mogą posiadać objętość jeszcze większą – wynoszącą nawet 500 litrów.

Maksymalne ciśnienie w czasie pracy – to kolejny ważny parametr. Najczęściej, wynosi od 8 do 10 barów, choć znajdziemy także modele o parametrze 15 barów lub więcej. Również pod tym względem należy wybierać sprężarkę dopasowaną do czynności, które zamierzamy przy jej pomocy wykonać.

Wydajność urządzenia oznacza sprawność jego pracy. Im wyższa, tym bardziej będzie efektywna, a samo urządzenie będzie posiadało więcej zastosować. Zazwyczaj, wydajność mieści się w przedziale od 50 do 1. tys. litrów na minutę pracy.

Sprężarki stacjonarne – o czym jeszcze warto pamiętać w czasie zakupu?

Poziom emitowanego hałasu to parametr istotny, nie tylko z perspektywy użytkowników sprężarek domowych, ale także tych przemysłowych. By warunki ich pracy nie tworzyły dyskomfortu ani zagrożenia dla pracowników lub osób znajdujących się w pobliżu, warto wybrać urządzenie pracujące odpowiednio cicho. Polecamy wybór urządzeń emitujących hałas na poziomie 80 decybeli.

Czas potrzebny do napełnienia butli to parametr nie zawsze podawany przez producentów, jednak ma on duży wpływ dla sprawnej organizacji pracy w danej fabryce. Niemniej ważna z perspektywy przedsiębiorców jest kwestia, czy dany kompresor jest olejowy, czy bezolejowy. W przypadku kompresorów olejowych – sprężarka powinna być regularnie pokrywana odpowiednią warstwą oleju. Sprężarki bezolejowe nie wymagają smarowania, dzięki zastosowaniu specjalnych plastikowych pierścieni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here