Pomysły na aranżację przestrzeni pod schodami

Każda przestrzeń w domu jednorodzinnym jest cenna. Gdy zaś w domu mieszkają dzieci lub nastolatki, staje się jeszcze ważniejsze aby mieć rozmaite schowki pozwalające pochować niezliczone ilości butów, kurtek zimowych, sezonowego sprzętu sportowego i kampingowego, bombek i dekoracji świątecznych i wszystkiego, co nie musi i nie powinno być w łatwym dostępie. W polskich mieszkaniach popularne są pawlacze czyli schowki nad drzwiami, Jest to rodzaj komórki pod sufitem, do której włożyć możemy niepotrzebne rzeczy.
O ile ciekawszym miejscem do zagospodarowania wydaje się przestrzeń pod schodami. Nie każde miejsce pod schodami możemy wykorzystać do przechowywania. Jeżeli schody nie są umieszczone pod ścianą, lecz bardziej na środku, zabudowanie przestrzeni pod nimi może być trudne pod względem estetycznym. Schody ażurowe stracą wówczas lekkość i staną się kolumnowym, ciężkim obiektem, który będzie przytłaczał sobą przestrzeń. Jednak schody umiejscowione przy ścianie, doskonale można przerobić na miejsce przechowywania.
Szafa pod schodami to świetny pomysł na wykorzystanie przestrzeni. Dodatkowo, zabudowanie miejsca pod schodami, jest dobrym rozwiązaniem przy schodach, które nie mają pełnych stopni, ponieważ pusta przestrzeń pod nimi szybko ulega zabrudzeniu przez okruchy, kurz i sierść zwierząt. Umieszczone pod schodami rzeczy, np. regały z książkami, wyglądają wówczas nieestetycznie i wymagają częstego sprzątania.
Szafa pod schodami powinna odpowiadać na potrzeby domowników. Potrzebne jest zastanowienie co chcemy tam przechowywać. Czy będą to duże rzeczy czy raczej coś drobnego? A może przestrzeń pod schodami może być wsparciem dla niewielkiego przedpokoju? Dobrym pomysłem jest obejrzenie różnych realizacji dostępnych w internecie. Z uwagi na to, że każda przestrzeń pod schodami wygląda inaczej, trudno kupić gotowe komponenty, które mogły by pomóc w realizacji naszego zamierzenia. Dlatego ważnym krokiem jest znalezienie stolarza z doświadczeniem w podobnych projektach, który pomoże przy tworzeniu koncepcji, przygotuje projekt i zrealizuje go. Może się okazać, że nasze pomysły będą wymagały modyfikacji by powstająca szafa była prawdziwie użyteczna.
Pierwszym pomysłem na aranżację przestrzeni pod schodami jest regał na książki. Jest to rozwiązanie najtańsze, gdyż w pewnych okolicznościach można zakupić gotowe meble i zamontować je przy odpowiednim przycięciu. Ważne jest aby całość sprawiała wrażenie spójnego układu, a nie przypadkowo przyciętych półek. Te rozwiązanie korzystne jest wyłącznie przy schodach pełnych, w których nie występuje prześwit między kolejnymi stopniami. Pozwoli to uniknąć kurzenia się i brudzenia książek, a zatem także ich dodatkowego sprzątania.
Drugim pomysłem na aranżację miejsca pod schodami jest umiejscowienie tam szafy. Te rozwiązanie pozwala na zamknięcie przestrzeni, poprzez odgrodzenie jej za pomocą konstrukcji szafy i drzwiczek. Tutaj pomysły wydają się nieograniczone. Najprostszym sposobem realizacji projektu jest umiejscowienie standardowej szafy pod schodami. Musi być ona oczywiście realizowana przez stolarza, aby uwzględniała wszelkie krzywizny i spadki poziomu. Po otwarciu dwuskrzydłowych lub jednoskrzydłowych drzwi, możemy mieć standardową przestrzeń z drążkiem, idealną np. do przechowywania zimowych okryć. Ograniczeniem tu jest jedynie szerokość schodów. Czasami są one zbyt wąskie by ubrania zmieściły się swobodnie.
Równie dobrze za standardowymi drzwiami szafy mogą skrywać się niestandardowe rozwiązania, np. wieszak na kółkach wysuwany do przodu. Za drzwiami szafy może kryć się każde rozwiązanie, które tylko przyjdzie nam do głowy, a stolarz zgodzi się podjąć jego realizacji. Pomocne będą rozmaite prowadnice, kółka i komponenty znane z wysokich szaf sypialnianych i przedpokojowych.
Za standardowymi drzwiami szafy może też kryć się przestrzeń zaaranżowana w stylu małej piwniczki. Wówczas drzwi szafy są drzwiami wejściowymi, a rzeczy rozmieszczone są na półkach pod ścianami. W takim składziku można przechowywać np. rzeczy do sprzątania, miotły, wiadra, drabinę czy odkurzacz, które zajmują sporą przestrzeń, a muszą być łatwo dostępne.
W pewnych okolicznościach niestandardowy wygląd szafy pod schodami może być atutem. We wnętrzach utrzymanych w bardziej nowoczesnym stylu, rozwiązania niestandardowe będą atutem przełamującym tradycyjną koncepcję aranżacji wnętrza. Wówczas przestrzeń pod schodami można podzielić na szafki z drzwiczkami w rozmaitych kształtach: trapezach, trójkątach, ściętych prostokątach. Każda z szafek jest wówczas całkowicie niestandardowa. Można także połączyć klasyczne szuflady z szafkami ukrytymi za geometrycznymi drzwiczkami.
Kolejnym rozwiązaniem jest system szuflad opartych na solidnych prowadnicach. Przypominają one wówczas szufladki podobne do tradycyjnych szafek z katalogami w bibliotekach, ale sporządzone w powiększeniu. Wadą takiego rozwiązania jest to, że załadowane szuflady są ciężkie, a prowadnice mają tendencję do uszkodzeń. Zatem aby uniknąć szybkiego zniszczenia mechanizmu, należy zainwestować w prowadnice dobrej jakości, co z reguły wiąże się ze znacznym podwyższeniem kosztów inwestycji.
Pewnym wariantem szufladowego układu szafy jest podzielenie szafy na kolejne pionowe słupki, zazwyczaj odpowiadające szerokości jednego lub dwóch stopni. Kolejne kolumny wyjeżdżają na prowadnicach, ale dodatkowo umiejscowione są na kółkach, co stanowi wsparcie dla układu. Mogą być słupkami z półkami lub wieszakiem na rzeczy lub też miejscem do przechowywania parasoli, sprzętu golfowego czy do wędkowania.
Warto wspomneć, że szafa pod schodami może kryć też wyjątkową przestrzeń dla dzieci lub dorosłych. Może być kryjówką dla dziecka, z materacem na podłodze, oświetleniem i półkami na książki, w której można oddać się lekturze i odciąć od problemów realnego świata.
Jeżeli przestrzeń pod schodami jest dosyć duża, drzwiczki szafy mogą skrywać warsztacik dla mężczyzny, w którym można oddać się spokojnemu majsterkowaniu.
Sposób aranżacji przestrzeni pod schodami ogranicza tylko wyobraźnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here