Oświetlenie kuchni

Oświetlenie w mieszkaniu jest jednym z najważniejszych, jeżeli nie najważniejszym z elementów wystroju wnętrza. Dobre oświetlenie jest niezbędne do pracy, ale jednocześnie tworzy nastrój. Umieszczając odpowiednio rozproszone światło zyskujemy jasne punktowe oświetlenie, ale też tworzymy strefy mieszkania przeznaczone do różnych czynności.
Obecnie, od kilku ładnych lat, chętnie wydzielane są kuchnie otwarte na salon. Daje to duże możliwości aranżacyjne. Kuchnia nie jest już odosobnionym pomieszczeniem, w którym ktoś z domowników gospodaruje w samotności. Obecnie dążymy, by tworzyć wspólną przestrzeń idealną do rodzinnego gotowania połączonego ze wspólnym spędzaniem czas.
Tak zaaranżowana kuchnia wymaga od nas odpowiedniego nastroju. Chcemy osiągnąć klimat spójny z salonem. Kuchnia nie jest już przestrzenią, gdzie wrzucamy brudne gary do zlewu i zamykamy drzwi. Jest miejscem, które jest ciąga na celowniku, tu toczy się życie. Tu spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Wspólne gotowanie stało się ciekawą formą spędzania czasu.
Chcąc stworzyć fajną, nastrojową, ale i funkcjonalną kuchnię najłatwiej zagrać światłem. Oświetlenie kuchni musi być podzielone na kilka rodzai, zupełnie od siebie niezależnych. Wszystkie te systemy oświetleń mszą się uzupełniać i współgrać ze sobą. Muszą pełnić różne funkcje by zarówno praca, jak i odpoczywanie w kuchni po prostu sprawiało nam przyjemność. Musimy połączyć funkcjonalność z estetyką. Stworzyć wnętrze eleganckie i ergonomiczne.
Najważniejsze jest oświetlenie kuchni czysto użytkowe. Jest to dobre, jasne światło niezbędne do pracy. Idealnie jest gdy punkty świetlne są od siebie niezależne i jest ich dużo. Ilość punktów świetlnych uzależniona jest od długości blatu, ale zakłada się, że pojedyncze oprawy umieszcza się co 40 cm – 60 cm. Wtedy widoczność jest idealna. Wygodne jest rozwiązanie, gdy każdy z takich punktów można zapalać niezależnie. Dodatkowo możemy zastosować oświetlenie kuchni w postaci taśm LED. Idealnym miejscem do ich mieszczenia są powierzchnie pod szafkami lub w szafkach i szufladach. Blat roboczy jest podstawową przestrzenią na której musimy mieć idealne oświetlenie. Tu nie możemy mieć za ciemno. Prace, które wykonujemy przy blacie wymagają konkretnego, jasnego oświetlenia. W przeciwnym razie nasze oczy bardzo szybko zameldują nam, że są zmęczone i domagają się większej intensywności światła.
Kolejne, niezbędne oświetlenie kuchni to oświetlenie sufitowe. Obecnie bardzo modne jest używanie oświetlenia na długich, często regulowanych kablach jako oświetlenie ogólne. Jest to bardzo atrakcyjna forma oświetlenia przede wszystkim ze względu na swoją estetykę. Wygodne jest też to, że w łatwy sposób można dostosować ilość oświetlenia do wielkości kuchni. Kiedyś przyjęte było, że górne oświetlenie stanowił jeden żyrandol umieszczany na środku pomieszczenia. Nie zawsze to się sprawdzało. Obecnie można takich lamp umieścić kilka, tyle ile wymaga tego pomieszczenie. Do tego trzeba przyznać, że żarówki zwisające na kablach wyglądają bardzo efektownie. Z każdą wizytą w sklepie elektrycznym widać, że żarówki są co raz ciekawsze i atrakcyjniejsze. Jest to ciekawe rozwiązanie, gdyż zapewnia możliwość manewrowania oświetleniem tylko przez zmianę żarówki, co nie jest wielkim kosztem, a możemy w ten sposób zmienić wystrój wnętrza. Żarówki są tak widowiskowe jak nie jeden żyrandol.
Od kiedy kuchnia stała się sercem domu zawitały do niej wyspy, bufety czy samodzielne stoły łączące przestrzeń kuchni z pokojem. Jest to kolejne ważne miejsce, które musi być dobrze oświetlone. Jest to miejsce na styku salonu z kuchnią, co znaczy, że oświetlenie kuchni musi być tu spójne z oświetleniem jakie mamy w salonie, w końcu chcemy stworzyć jednolitą przestrzeń. Nie chcemy dysonansu. Styl oświetlenia musi do siebie pasować.
Oświetlenie tego miejsca jest o tyle specyficzne, że często tu pracujemy, czyli potrzebujemy dobrego, jasnego światła. Często też po prostu tu odpoczywamy, i wtedy mile widziane jest światło delikatniejsze, nastrojowe. Jest to dobre miejsce by umieścić w nim kilka punktów świetlnych, albo zdecydować się na oświetlenie posiadające ściemniacz, co pozwoli nam na dużą skalę manewru jasnością oświetlenia. Ważna jest też możliwość uzyskania światła rozproszonego.
Posiadając w kuchni stół okrągły bardzo dobrze jest umieścić nad nim okrągła lampę, która będzie idealnie spójna z estetyką stołu. Nad stołem kwadratowym czy prostokątnym dużo lepiej wyglądają kwadratowe czy prostokątne lampa, bądź kilka punktów świetlnych.
Od dłuższego czasu w naszych mieszkaniach króluje styl nowoczesny, który bardzo dobrze komponuje się z obniżanymi sufitami. Bardzo często w tak zaprojektowanych sufitach jest umieszczone oświetlenie halogenowe. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż ilość halogenów może być dowolna, jest to uzależnione tylko i wyłącznie od naszej inwencji twórczej. Oświetlenie to może mieć kilka niezależnych włączników. Sami w ten sposób decydujemy, jaka ilość światła w danym momencie jest nam potrzebna.
Nie możemy również zapomnieć o bardzo ważnym elemencie jakim jest oświetlenie kuchenki. Najczęściej takie oświetlenie zamontowane jest w okapie kuchennym. Wierzcie mi, jest to jeden z najpotrzebniejszych punktów świetlnych. Warto zweryfikować oświetlenie okapu już na etapie zakupu, gdyż dokładanie oświetlenia w tym miejscu jest dosyć kłopotliwe.
Oświetlenie kuchni jest jednym z najtrudniejszych do zaprojektowania. Kuchnia ma strefy wydzielone tylko za pomocą światła. Ich funkcje często się zmieniają. Wtedy też zmienia się światło, którego potrzebujemy. Obecne rozwiązania pozwalają nam na dołożenie punktów świetlnych, gdybyśmy uznali, że jest ich za mało. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwoli nam wyeliminować potencjalne błędy w doborze oświetlenia. Zastosowanie różnych rozwiązań świetlnych pozwoli nam uzyskać prawidłowe oświetlenie kuchni. Da nam możliwość manewrowania oświetleniem w zależności od potrzeby i uzyskiwania potrzebnego w danej chwili natężenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here