Od warzywniaka do salonu ślubnego - meble sklepowe

Prowadzenie działalności handlowej związane jest z całym szeregiem różnych obowiązków. Trzeba zapewnić sobie stałe dostawy atrakcyjnych towarów, zadbać o reklamę i estetyczne oraz funkcjonalne urządzenie punktów sprzedaży.

Podstawą są dobrze zaprojektowane i odpowiednio rozmieszczone meble sklepowe. Są one rozmaite w zależności od asortymentu oferowanych produktów. Sposób wyposażenia lokalu w meble sklepowe uzależniony jest też od tego, czy jest to sklep samoobsługowy, czy towar głównie prezentują i podają ekspedienci.

W sklepie z profesjonalną obsługą niezbędna jest lada. Na niej sprzedawcy rozkładają towary prezentowane klientom. Dają im możliwość wyboru produktu najbardziej odpowiedniego dla ich potrzeb i służyć informacją oraz fachową poradą. Tak bywa w sklepach oferujących na przykład podręczny sprzęt AGD, urządzenia elektroniczne albo wyroby rękodzieła artystycznego. U jubilera meble sklepowe muszą spełniać określone wymogi. Towar powinien być widoczny, ale dobrze zabezpieczony przed kradzieżą. Lady mają oszklone blaty, pod którymi znajdują się szuflady z precjozami. We wnętrzu sklepu ustawia się szafki – również ze szkła – zamykane tak, aby jedynie sprzedawca mógł wyjąć z nich wybrany przez klienta przedmiot.

W sklepie samoobsługowym podstawą są regały z półkami o różnej wysokości. Mogą być ustawione przy ścianach albo tworzyć we wnętrzu swoisty labirynt. Wysokość regałów powinna umożliwiać łatwe i wygodne ustawianie produktów na półkach oraz sięganie po towar przez klientów. Producenci oferują regały drewniane w kolorze naturalnym albo malowane barwnymi lakierami, z tworzyw sztucznych, a nawet metalowe. Kształty półek mogą być wyprofilowane półokrągło albo w formie narożników wypełniających każdy wolny kącik.
Można zamówić zestawy na wymiar odpowiedni do warunków przestrzennych. Sklepy ogólnospożywcze mają dodatkowo pojemniki na różne gatunki pieczywa. W zieleniakach umieszcza się towar na regałach podświetlonych od góry, wtedy kolory warzyw i owoców są bardziej intensywne, co podkreśla ich świeżość.

Trochę inne meble sklepowe znajdą się w cukierni. Ciasta, ciastka, torty, rolady i herbatniki muszą być umieszczone w szklanych szafkach, aby ich widok kusił i zachęcał do kupna. Jednocześnie takie szafki chronią przed zbyt wysoką temperaturą otoczenia i osiadaniem kurzu na nieopakowanych słodyczach. W sklepie cukierniczym można też ustawić stoliki z krzesełkami albo wygodnymi kanapkami. Klient oprócz zakupów ma możliwość zjeść ciasteczko na miejscu i wypić kawę czy herbatę. Bywają stoliki z okrągłymi lub prostokątnymi blatami. Widuje się też blaty przymocowane do ściany i do nich wysokie krzesełka barowe.

Sprzedając odzież i bieliznę ustawimy meble sklepowe złożone ze stelaży, na których są wieszaki na garderobę. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne dla klientów poszukujących odpowiedniego dla siebie fasonu i rozmiaru. Płaszcze, kurtki, sukienki, garnitury i różnego rodzaju odzież sportowa mogą być przez klienta samodzielnie zdjęte z wieszaka i przeniesiona do przymierzalni. Dla osób kupujących obuwie ustawia się niewysokie ławeczki lub zydelki, najczęściej pokryte miękką tapicerką. W tak wygodnych warunkach można bez większego wysiłku przymierzyć kilka par butów, bo wybór ładnych, a jednocześnie wygodnych nie jest łatwy.

Nie zawsze towar rozlokowany jest na prostych regałach. Na przykład torebki, galanteria skórzana czy walizki dobrze się prezentują na półkach wolnostojących albo rozmieszczonych na ścianach sklepu na różnych wysokościach. Na dole ustawimy nesesery i torby podróżne, wyżej torebki damskie, kosmetyczki, portfele. Laski i parasole znajdą się w wiklinowych koszach, a paski i krawaty na poziomych drążkach.

Zupełnie inaczej wygląda księgarnia. Na całej powierzchni sklepu rozstawione są stoły z obszernymi blatami. Rozłożone na nich książki, albumy i atlasy dają przegląd głównych pozycji i nowości wydawniczych. Klienci mogą przeglądać książki, które chcą kupić dla siebie czy też na okazjonalny prezent. Przy ścianach ustawione są szafki biblioteczne, na których woluminy rozlokowane są tematycznie. Osobno literatura piękna – beletrystyka i poezja, w innym miejscu książki popularno – naukowe i podręczniki a na najniższych półkach książeczki dla dzieci; bajki, komiksy, kolorowanki. Do rozłożenia gazet służą stojaki z przejrzystymi kieszonkami, w których umieszcza się prasę codzienną, czasopisma, kalendarze, żurnale, magazyny z krzyżówkami.

Aranżując salon sukien ślubnych musimy wybrać meble sklepowe eleganckie i wygodne. Tam zazwyczaj przyszła panna młoda przychodzi w gronie rodziny albo przyjaciółek i spędzają tam sporo czasu. Ustawimy dla nich wygodne fotele, pufy albo sofę i stolik, aby przy kawie mogły podziwiać kolejne modele. Zakup sukni ślubnej to wydarzenie, do którego każda kobieta przywiązuje wielką wagę, a przy okazji staje się ono okazją do towarzyskiego spotkania z przyszłymi druhnami. Dlatego wystrój sklepu musi być szczególny, aby uatrakcyjnić tę niecodzienną okazję.

Meble sklepowe to również zestaw szaf, szafek i komód z szufladami. Szczególnie poręczne są szafy z drzwiami przesuwnymi, zabezpieczają zgromadzony w nich towar, a nie wymagają dożo miejsca przy otwieraniu. Szafy najczęściej znajdują się na zapleczu aptek i przeznaczone są na przechowywanie nowych dostaw. Późnej sukcesywnie przenosi się farmaceutyki w miejsca dostępne do bieżącej sprzedaży.

Meble sklepowe oferowane przez renomowanych producentów są estetyczne, funkcjonalne i trwałe. Wykonane z wysokiej jakości surowców i starannie wykończone dają gwarancję, że będą mogły służyć przez długie lata. W ofercie sprzedaży jest wyposażenie do dużych marketów, mniejszych sklepów branżowych, salonów firmowych i butików. Można nabyć gotowe zestawy jednolite pod względem stylu i formy albo poszczególne elementy wystroju dobrane według aktualnej potrzeby i gustu.

Estetyczne i funkcjonalne umeblowanie sklepu daje komfort pracy personelu i wygodę dla klientów, co sprzyja osiągnięciu sukcesu w prowadzeniu działalności handlowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here