Na co muszą być odporne płytki?

0
738

Płytki to obecnie jeden z najbardziej popularnych rodzajów podłoży, ale i nie tylko, który musi być odporny na wiele czynników. Ze względu na to, że płytki kładziemy obecnie praktycznie wszędzie, musimy wiedzieć jakie cechy powinny one spełniać w danym pomieszczeniu lub na zewnątrz. 

Płytki w wewnątrz domu

płytki, które układamy w domu, przede wszystkim w łazience, muszą mieć odpowiedni stopień izolacji wilgoci. Nie mogą przesiąkać, by ochronić ściany przed wilgocią, jednak z drugiej strony, gdy chłoną one wodę, mogą mieć większą klasę przyczepności, co jest szczególnie istotne w przypadku płytek ściennych. Płytki w domu, jak i wszędzie indziej, muszą mieć także odpowiednią klasę ścieralności. Jest to ważne, ponieważ im cieńsza płytka, tym bardziej jest ona narażona na działanie negatywnych czynników zewnętrznych, a samo chodzenie po niej może sprawić, że będzie ona pękać. Szybko ścieralna płytka będzie także po jakimś czasie wyglądać po prostu nieestetycznie, szczególnie w najbardziej uczęszczanych w domu miejscach. Taki wygląd płytek bardzo często jest powodem na ich wymianę, a co za tym idzie, na rewolucję w domu. Zbijanie płytek, utylizacja, a następnie przygotowywanie podłoża jest czasochłonne, dlatego też już na samym początku należy wybierać je mądrze. Klasę ścieralności i odporności najczęściej opisuje producent, jednak jest to także weryfikowane przez niezależne firmy. Warto także sprawdzać gatunek wybieranych płytek, jak ma to miejsce np. w przypadku opisów produktów Ceramstic w jednym ze sklepów online. 

Płytki domowe na zewnątrz

Płytki układane na zewnątrz, czyli na wszelkiego rodzaju tarasach oraz balkonach muszą być przede wszystkim odporne na minusowe temperatury. Płytki wątpliwej jakości mogą szybko pękać pod wpływem mrozu lub po prostu się odklejać. W tym przypadku ważna jest także pora, kiedy kładzie się płytki oraz metoda ich układania. Tradycyjna metoda polegająca kładzenia na zaprawie jest mniej praktyczna niż klejowa, która wymaga wylewki i odpowiednio dobranego kleju. Płytki na zewnątrz nie tylko muszą być najwyższej jakości same w sobie, ale także mieć dobre podłoże. Układanie płytek nie jest także zalecane w deszczowe, wilgotne dni, by jak najmniej wody dostało się pod ich powierzchnię. 

Płytki w zakładach produkcyjnych

W zakładach produkcyjnych, magazynach, firmach, sklepach wielkopowierzchniowych itp. płytki muszą być w pierwszej kolejności odporne na duży nacisk. W tego typu pomieszczeniach coraz częściej stosuje się specjalistyczne płytki, które są o wiele dłużej wypalane. Ich klasa ścieralności jest także istotna, jednak ważniejszy jest ich format – mimo dużej powierzchni niepolecane są płytki wielkoformatowe, ponieważ są one bardziej narażone na pęknięcia spowodowane dużym naciskiem, np. wózków widłowych, czy też innych pojazdów z towarem. W takich miejscach zazwyczaj stosuje się także płytki, które są antypoślizgowe, by jak najbardziej zminimalizować ewentualne wypadki pracowników, szczególnie że musi być tam zachowana czystość i częste mycie podłóg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here