Meble modułowe - zalety i wady

Chyba nikt nie lubi być ograniczany w żaden sposób, a niestety gotowe i najpopularniejsze zestawy mebli nakładają na ludzi całą masę tego rodzaju ograniczeń. Bywają oczywiście przepiękne i z tego powodu są chętnie kupowane. Mało kto zastanawia się nad tym, że z czasem okazują się one zupełnie niepraktyczne. Nie da się ich idealnie dopasować do wymiarów i układów danych pomieszczeń. Jeżeli pokój jest bardzo niewielki, klasyczny zestaw mebli wypoczynkowych może się w nim po prostu nie zmieścić, a nawet jeśli człowiek jakimś cudem go w nim upchnie, w końcowym efekcie uzyska zagracone i zaśmiecone pomieszczenie. W takich wypadkach lepiej zatem zdecydować się na meble modułowe. Obecnie uznawane są one za najbardziej funkcjonalne i praktyczne. Czasy standardowych meblościanek odchodzą już w niepamięć. Nadeszła nowa era, w której zdecydowanie królują meble systemowe – zestawy bardzo nowoczesne i równie praktyczne. Nie tylko podwyższają one ogólną funkcjonalność wnętrz, ale zupełnie przy okazji dbają o ich wygląd. Można z nich stworzyć naprawdę wspaniałe i bardzo oryginalne aranżacje. Wystarczy tylko się nimi zabawić i tak dostosować je do pomieszczeń, by wspaniale z nimi współgrały. A nie jest to trudne!

Niemalże każdy byłby w stanie wymienić przynajmniej kilka ważnych zalet mebli modułowych. Mimo iż niektórzy mogliby pomyśleć, że są one dużo droższe od standardowych zestawów, całe szczęście nie jest to prawda. Zwykły komplet meblościanki kosztuje przeważnie te kilkaset złotych. W niemalże identycznej cenie można natomiast samodzielnie skomponować swój własny zestaw, tworząc go właśnie z nowocześniejszych mebli modułowych. Bywają one nawet tańsze od gotowych rozwiązań. Wszystko zależy przecież od tego, jakie elementy się w nich pojawią i z czego zostaną one wykonane – a to klient o tym decyduje i to on ma największy wpływ na ostateczną cenę całego zestawu mebli. Za ich największą zaletę uznaje się jednak ich praktyczność, która wynika przede wszystkim z ich pojemności. Meble modułowe na pierwszy rzut oka mogą wyglądać dość niepozornie. W pierwszej kolejności przypominają swoje gotowe pierwowzory, jednak dopiero podczas użytkowania odkrywają przed domownikami swoje wszystkie tajemnice. Okazuje się wtedy, że mogą one pomieścić w sobie dosłownie wszystko – w modułowych fotelach kryją się funkcjonalne schowki, a systemowe stoły tworzone są tak, by zawsze dało się je z łatwością rozłożyć. Rozmiar modułowych mebli można bez trudu dopasować do wielkości każdego pomieszczenia – nawet tego najmniejszego. Skomponują się one ze wszystkimi pokojami i tym właśnie różnią się od mebli standardowych.

Na zakup modułowych mebli bardzo często decydują się ci klienci, którzy po przejrzeniu ofert wszystkich sklepów meblarskich stwierdzają, że klasyczne meblościanki zupełnie nie trafiają w ich gust. Wolą stworzyć swój zestaw samodzielnie i mieć pełną kontrolę nad jego końcowym wyglądem. Modułowe meble wpasują się w każdą aranżację, niezależnie od tego, jak ona się aktualnie prezentuje. Jako że są one bardzo różnorodne, wykorzystuje się je obecnie zarówno we wnętrzach zupełnie tradycyjnych, jak i tych totalnie abstrakcyjnych i nowoczesnych. Często jest natomiast tak, że klient godzi się na zakup gotowego kompletu, a potem okazuje się, że przynajmniej kilku z jego elementów zupełnie do niczego nie potrzebuje. Musi je albo sprzedać, albo schować do piwnicy i w taki sposób zmarnować swoje pieniądze, które przeznaczył na ich zakup. W przypadku stosowania mebli modułowych takie sytuacje nie mają racji bytu. Klient sam wie, czego dokładnie potrzebuje i kupuje tylko to, z czego będzie później korzystać. Nie musi decydować się na żadne gotowe rozwiązania. Nie jest do niczego zmuszany i kontroluje wygląd swoich wnętrz w stu procentach. Otrzymuje ogrom możliwości aranżacyjnych, które pozwalają mu wydobywać z wnętrz indywidualny charakter. Na tym właśnie powinno polegać projektowanie domów i mieszkań!

Kolejną zaletą, jaką mogą wyróżnić się niemalże wszystkie meble systemowe, jest ich wysoka funkcjonalność. Z czego ona wynika? Otóż takie meble można porównać do zwykłych… puzzli. Kanapa podzielona na kilka mniejszych modułów daje użytkownikowi nieograniczone możliwości. Łącząc ze sobą wszystkie jej elementy tworzy się wygodną i praktyczną kanapę, którą jednak w każdej chwili można rozstawić, aby zyskać dodatkowy fotel i np. schować go do piwnicy, a wyciągnąć dopiero w momencie, gdy w domu pojawią się jacyś goście. Często też meble modułowe mogą spełniać kilka funkcji naraz. Szafa po rozłożeniu zmienia się w dodatkowe polowe łóżko, a biurko staje się zwykłym stołem, jeśli tylko dostawi się do niego kolejny fragment blatu. Tak naprawdę systemowe meble to jedyny dobry wybór dla mniejszych domów, kawalerek i ciasnych mieszkań. Są one tak praktyczne, że każdy będzie z nich zadowolony – nawet jeśli zapłaci za nie trochę więcej.

Warto również zaznaczyć, że meble systemowe sprawiają mniej trudności podczas użytkowania od standardowych wyrobów meblarskich. Wynika to również z tego, że łatwiej można je naprawiać. Gdy uszkodzeniu ulegnie gotowa kanapa, należy ją całą oddać do serwisu, pozostawiając swój salon bez żadnego mebla wypoczynkowego. W przypadku mebli modułowych można natomiast naprawić wyłącznie konkretny ich segment, na którym pojawiły się pewne uszkodzenia. Naprawa w takim przypadku jest i wygodniejsza, i tańsza. Modułowe zestawy można też zawsze dowolnie zmieniać. Jeśli tylko domownicy stwierdzą, że przydałaby im się dłuższa kanapa, dokupując do swojej sofy kolejny element i przytwierdzają go do niej na stałe. Minusem takiego rozwiązania jest to, że meble modułowe są mniej solidne. Mogą się niestety rozsuwać, przez co wypoczynek na nich bywa nieco utrudniony. Jest to jednak niewielka wada w porównaniu do ich wszystkich zalet.

Każdy, kto marzy o niezwykle praktycznych i estetycznych meblach, powinien przynajmniej rozważyć zakup elementów modułowych. Sprawdzają się one naprawdę znakomicie – i w zamkniętych pomieszczeniach, i na tarasach czy w ogrodach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here