Blog

Bądź na bieżąco!

Kupno mieszkania z licytacji komorniczej – krok po kroku

Kupno mieszkania z licytacji komorniczej - krok po kroku
Czy zakup mieszkania z licytacji komorniczej jest bezpieczny? Czy warto kupować takie mieszkanie i czy z zakupem wiążą się jakieś zagrożenia? Krok po kroku opowiemy wam, w jaki sposób przejść przez cały proces, by transakcja znalazła swój szczęśliwy i satysfakcjonujący finał.

Kto może kupić mieszkanie z licytacji?

Mieszkanie z licytacji zakupić może każdy. Wystarczy znaleźć interesującą Państwa ofertę, a następnie przystąpić do licytacji.
Oferty wyszukać można w prosty sposób, za pomocą internetu, gdzie publikowane są one na stronie Krajowej Rady Komorniczej, czy też w ogłoszeniach w lokalnej prasie, urzędach gminy, sądach, etc.

Ogłoszenia powinny zawierać informacje niezbędne dla osoby zainteresowanej kupnem mieszkania.
Są to:
* dane dotyczące nieruchomości, a więc jej powierzchnia, lokalizacja, numer księgi wieczystej (o ile taką posiada), cenę nieruchomości oraz cenę wywoławczą lokalu.
* informacje o wysokości rękojmi oraz terminie jej uiszczenia. Rękojmię zobowiązana jest wpłacić osoba, chcąca wziąć udział w licytacji.
* termin posiedzenia licytacyjnego
* termin wyznaczony przez komornika, w którym można oglądać mieszkanie

Rękojmia przy zakupie mieszkania

Każda z osób biorących udział w licytacji zobowiązana jest do wpłacenia rękojmi. Wynosi ona 10 % ceny wywoławczej lokalu.
Uiszczana jest ona na rachunek bankowy komornika, który wskazany jest w ogłoszeniu lub też poprzez zablokowanie odpowiedniej kwoty znajdującej się na naszym rachunku bankowym.
W przypadku, gdy licytacja zostanie wygrana przez inną osobę, rękojmia ulega zwrotowi (lub zwolnieniu).
W wypadku zwycięstwa w licytacji, kwota ta będzie zaliczona na poczet zapłaty za nieruchomość.

Licytacja – czas decyzji

I
Mieszkanie licytowane może być więcej niż raz, jeśli nie znajdzie się osoba chętna na jego zakup.
Podczas pierwszej licytacji, ceną wywoławczą jest kwota stanowiąca 70 procent rynkowej wartości mieszkania. Przy kolejnej licytacji, suma ta zmniejsza się o 10 % i wynosi już 60 procent ceny rynkowej.

II
Sama licytacja odbywa się w terminie wyznaczonym przez komornika. Podczas licytacji komornik podaje najważniejsze dane, które dotyczą licytowanego mieszkania.
W następnej kolejności zgłaszane są propozycje ceny za mieszkanie przez uczestników licytacji. Licytację zwycięża osoba, która jako ostatnia zaoferowała najwyższą kwotę.
Ogłoszenie zwycięzcy następuje po trzykrotnym obwieszczeniu przez komornika aktualnie obowiązującej ceny oraz informacji, iż po trzecim jej odczytaniu, dalsza licytacja nie będzie już możliwa.
Po spełnieniu tych wymogów, komornik zamyka licytację i obwieszcza, który z licytujących zaoferował najwyższą cenę.

Licytacja i co dalej?

Jeśli licytacja komornicza zakończyła się zwycięsko właśnie dla was, wówczas należy oczekiwać od sądu wydania postanowienia o przybiciu, co często następuje na tym samym posiedzeniu co licytacja, choć istnieje również praktyka wydająca podobne zarządzenia w terminie późniejszym. Orzeczenie takie musi się uprawomocnić, dopiero wówczas otrzymać można od sądu przysądzenie własności, a co za tym idzie, dopiero wtedy następuje przeniesienie prawa własności nieruchomości na nabywcę.
Co ważne, najpierw dokonana musi zostać wpłata całej ceny za nieruchomość.

Nabywca nieruchomości drogą licytacji, po otrzymaniu orzeczenia o przysądzeniu własności, powinien zwrócić się także o wpis do księgi wieczystej o prawie własności.

Co z lokatorami licytowanego mieszkania?

Zakup mieszkania z licytacji, zamieszkiwanego przez niechcianych lokatorów wiąże się z koniecznością ich eksmisji.
Aby jej dokonać, konieczne jest złożenie pozwu o eksmisję oraz postaranie się o tzw. klauzulę wykonalności.
Także gmina, w której znajduje się nabyte mieszkanie, znaleźć musi lokal zastępczy dla wspomnianych lokatorów.
Dopiero wówczas komornik może rozpocząć swoje czynności eksmisyjne, co często wiąże się z długim czekaniem.

Jak widać, zakup mieszkania z licytacji nie jest sprawą mocno skomplikowaną, jednak wymaga poznania pewnych procedur oraz obowiązków wynikających z przebiegu licytacji.
Zakup mieszkania może okazać się świetną inwestycją z uwagi na niższą od rynkowej ceny, jednak przed zakupem należy rozważyć wszelkie za i przeciw.

Zapraszamy do skorzystania z usług naszych  doradców finansowych, którzy pomogą Ci zakupić nieruchomość z licytacji komorniczej za pomocą bankowego kredytu. hipotecznego.

(5) Comments

 1. Michal - asesor komorniczy

  on   said 

  Kilka uwag :)
  - Rekojmia wynosi 10% ceny oszacowania (nie ceny wywolania) – Art. 962 kodeksu postepowania cywilnego.
  - „lub też poprzez zablokowanie odpowiedniej kwoty znajdującej się na naszym rachunku bankowym” – nie ma takiej mozliwosci – pieniadze na rachunku komornika badz w gotowce w kancelarii.
  - pierwsza licytacja – nie 70% tylko 75% – 3/4 – Art. 965 kpc.
  W sumie do eksmisji tez mógbym coś dodać (np. art. 999 kpc).
  Ale tak czy siak artykuł godny polecenia ;)

  Odpowiedz
 2. Zgadzam się, licytacje komornicze mogą być niebezpieczne dla osób, które nie mają o tym pojęcia, a wydaje im się, że to ciekawy i tani sposób na „upolowanie” mieszkania. Należy pamiętać, aby podejść do tematu z głową. Przed podjęciem decyzji, powinniśmy zaczerpnąć jak najwięcej informacji oraz skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie. Tylko w ten sposób możemy świadomie podejmować dalsze kroki.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress