akwarium

Kamienie to podstawowe elementy ozdobne wykorzystywane w akwarystyce. Za ich pomocą komponuje się krajobraz podwodnego świata. Wbrew pozorom, kamienie służą nie tylko do celów aranżacyjnych, ale mogą również odegrać funkcje praktyczne. Poniżej udzielamy kilku podpowiedzi w tym zakresie. Dowiesz się, jakie rodzaje kamieni stosuje się w akwariach, czym powinny odznaczać się kamienie dedykowane do akwarium oraz jak wykorzystać je w czasie konstruowania podwodnego świata.

Kamienie naturalne – w twoim akwarium: dla początkujących i doświadczonych akwarystów

Kamienie wykorzystywane w akwariach można podzielić na dwie ogólne kategorie. Pierwszą tworzą kamienie naturalne, czyli naturalnie występujące w środowisku odłamki skał różnych gatunków. Drugą tworzą kamienie sztuczne, najczęściej wykonywane z różnych gatunków tworzyw syntetycznych. Skupimy się przede wszystkim na kamieniach naturalnych, które – w przeciwieństwie do sztucznych – wykorzystywane są nie tylko jako podłoże w akwarium, ale również jako elementy stricte dekoracyjne.

Kamienie naturalne są popularne ze względu na ich walory estetyczne. Najczęściej, są to dość dużych rozmiarów bryłki skalne, o nieregularnych kształtach i proporcjach. Znajdziesz co prawda kamienie oszlifowane, jednak częściej wybierane są te z chropowatą, porowatą powierzchnią, pełną różnego typu wypustek oraz odstających części.

Korzystając z takich kamieni, możesz z łatwością „zagospodarować estetycznie” swoje akwarium. Ich zdecydowanym atutem jest fakt, że imitują krajobraz podwodnego środowiska. Są więc chętnie wybierane przez tych, którzy pragną urządzić swoje akwarium w sposób możliwie jak najbardziej zbliżony do typowych zbiorników wodnych.

Wypustki i odstające części są w wielu sytuacjach bardzo pomocne. We wgłębieniach i wypustkach można umieścić podwodne rośliny lub inne ozdoby. Ponadto – w zależności od ich rozmiaru – mogą zostać wykorzystane przez rybki jako swoista kryjówka.

Kamienie naturalne – najczęściej wybierane typy kamiennych dekoracji

Szeroki wybór ozdób do akwarium może wprawić w zakłopotanie. Nawet sama oferta kamieni ozdobnych potrafi być bardzo rozbudowana i różnorodna. Warto wymienić kilka najczęściej wybieranych typów kamieni, co pomoże zorientować się w temacie osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z akwarystyką.

Dragon stone to pierwszy z nich. Jest to typ skała pochodzący z terenów Azji. W jej budowie znajdują się liczne odstające części, strzeliste kawałki, zagłębienia, rowki oraz kanty. Ponadto, są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, co dodatkowo zwiększa ich potencjał aranżacyjny.

Grey mountain to typ kamieni o nieco mniej rozbudowanym, jednak równie atrakcyjnym kształcie. Najczęściej, ich powierzchnia naznaczona jest licznymi pęknięciami, tworzącymi przyjemne dla oka desenie. Ponadto, kanty i brzegi są lekko zaokrąglone, co nadaje im nieco „górskiego” charakteru.

Trutle fossil stone to skała o strukturze imitującej pancerz żółwia. Z tych powodów, są wykorzystywane zarówno w akwariach z rybkami, jak innymi żyjątkami.  

Samurai stone to typ skały o zabarwieniu w odcieniach czerwieni. Z tego powodu jest często wykorzystywana do tworzenia kontrastowych aranżacji.

Red slate stone to rodzaj łupków o strzelistych kształtach i delikatnie różowej barwie. Są pomocne w tworzeniu kryjówek dla rybek i innych żyjątek.

Ostatni typ kamienia akwariowego, o którym pragniemy opowiedzieć, to zastygła lawa wulkaniczna. Kamienie takie występują w rozmaitych wersjach kolorystycznych i kształtach. Ich zaletą jest lekko porowata powierzchnia oraz nieduży ciężar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here