Jak zabrać się za budowę domu

Większość dorosłych dąży do założenia rodziny, stworzenia domowego ogniska i posiadania własnego kawałka ziemi. Budowa domu na peryferiach miasta często bywa bardziej opłacalna od inwestowania w niezbyt duże mieszkanie w bloku.  O czym powinniśmy wiedzieć zanim zajmiemy się budową własnej posiadłości?

Wybór działki

Zabierając się do kupna kawałka ziemi, powinno się odwiedzić teren osobiście, upewnić się czy ma wydzieloną drogę i wszelkie potrzebne media. Warto również przemyśleć lokalizacje pod względem osobistych preferencji usługowych.

Przed zakupem działki należy dowiedzieć się czy podlega ona Miejscowemu Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Gdy działka jest objęta MPZP, wystarczy złożyć we właściwym Urzędzie Wydziału Architektury wniosek o aktualny wypis. Sprawa komplikuje się, w sytuacji kiedy takiego planu nie ma. Wtedy należy wystąpić o indywidualną decyzję, wydawaną na podstawie koncepcji budynku, oświadczeniu o zapewnieniu mediów oraz właściwym dokumentom z Wydziału Geodezji Urzędu Miasta.

Wybór projektu

Dla wielu najtrudniejszy etap przygotowań przed budową domu. Wybranie właściwego projektu, mieszczącego się w budżecie, odpowiadającego naszym wymaganiom funkcjonalnym i estetycznym bywa naprawdę wymagającym wyzwaniem. Najbardziej satysfakcjonującym wydaje się być kupowanie projektu robionego na zamówienie, zgodnie z naszymi wymaganiami. Jest to jednakowoż bardzo kosztowne wyjście. Rozsądniejszym wydaje się kupno projektu od biura architektonicznego, takiego jak http://www.slonecznedomy.pl/, które to posiada w ofercie wiele zarówno przystępnych, jak i estetycznych, korzystających z najnowszych rozwiązań projektów.

Zgłoszenie budowy

Kiedy mamy już działkę, wybraliśmy również projekt, zaadaptowaliśmy go do swojej działki, zostaje jeszcze jeden etap. Kiedyś obywatele zmuszeni byli walczyć z urzędami o pozwolenie na budowę, dziś jednak budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, na których zostały zaprojektowane są zwolnione z obowiązku wyrabiania pozwolenia na budowę, wystarczy zgłosić oświadczenie mówiące o zakresie robót budowlanych, planowanych terminach oraz dołączyć projekt. Brak odpowiedzi urzędu w czasie 30 dni uprawnia do rozpoczęcia robót budowlanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here