Jak urządzić sypialnię?

Urządzając mieszkanie bardzo wiele uwagi poświęca się niewątpliwie ważnym pomieszczeniom, takim jak kuchnia czy łazienka. Jednak bardzo często po macoszemu traktowana jest sypialnia. Jest to bardzo duży błąd! Sypialnia jest pokojem którego głównym założeniem jest relaks oraz zregenerowanie sił. Ma to nam umożliwić dobry i głęboki sen. A poprzez zastosowanie kilku rozwiązań spowodujemy, że będzie on głębszy i spokojniejszy. W urządzeniu tego pomieszczenia pomogą nam różne aranżacje sypialni. Jaka z nich jest najlepsza? taka, która będzie odpowiadała nam. Styl ten powinien nie tylko odpowiadać naszemu gustowi, ale sprawić byśmy czuli się zrelaksowani. Wystrój sypialni powinien opierać się na łagodnych i stonowanych barwach. Dobrze jest gdy zachowamy dobry balans między barwami ciepłymi a chłodnymi. Z tego powodu, że każdy ze znajdujących się w pomieszczeniu odcieni, będzie miał wpływ na nasz nastrój. By był on zrelaksowany, użyjmy mebli wygodnych, ale także funkcjonalnych i praktycznych. Niekonieczne muszą one być dużych gabarytów.
Sypialni centralnym i najważniejszym punktem jest łóżko. Ponadto ważny jest model szafy do sypialni na jaki się zdecydujemy. Gdy sypialnia ma również pełnić funkcję garderoby, dobrze jest zastosować szafę która może być zabudowana. Natomiast jej frontowa część może posiadać lustra. Sprawi to , że pomieszczenie wyda się nam większe, a ponadto wprowadzi do niego element luksusu.
Kolejnymi pomocnymi meblami będą komody, szafki nocne czy toaletki. To tu będziemy mogli dokonać naszej porannej toalety, a panie będą mogły wykonać makijaż. Tego typu rozwiązania stosuje się bardzo często w mieszkaniach o małym metrażu. Spowoduje to optymalne wykorzystanie dostępnej dla nas przestrzeni.
Jednak bez wątpienia najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko. To one wraz z wygodnym materacem stanowią o jakości naszego odpoczynku. Dobrze jest więc zainteresować się głębiej tym tematem. Podstawową sprawą wartą poruszenia jest to czy zdecydujemy się na łóżko jedno-, czy dwuosobowe. Będąc singlem rozsądnie jest zakupić łóżko mniejsze, natomiast gdy sypialnia będzie służyła dla dwóch osób zakupmy łóżko większe. W tym drugim wariancie najmniejsza możliwa szerokość powinna wynosić 140 centymetrów. Możemy się zdecydować na warianty szersze, jednak te spowodują, że ubędzie cennych centymetrów z ogólnego metrażu pokoju.
Następnie na naszych barkach spoczywał będzie obowiązek doboru odpowiedniego materaca. Na rynku występuje tak dużo zróżnicowanych modeli, że ciężko jest wybrać ten właściwy. Powinna nam jednak przyświecać ogólna zasada, że nie powinien on być ani za twardy ani za miękki.
Jak powinno się ustawić samo łóżko w sypialni?
Unikajmy stawiania go naprzeciw drzwi, ponieważ ograniczy to znacząco metraż pomieszczenia. Ponadto spowoduje niekorzystne wrażenie już na samym wejściu. A nam jako użytkownikom utrudni szybkie zasypianie.
Istotnym dodatkiem w sypialni jest to jaki oświetlenie zastosujemy. Od lat powszechnie wiadomo, że w sypialni optymalnie jest stosować oświetlenie punktowe. Dzięki czemu sypialnia będzie jaśniejsza i wydawać się będzie większa. A wszystko to jedynie pod wpływem zastosowania odpowiedniego oświetlenia. Chcąc ponadto oszczędzić na rachunkach za prąd, starajmy się używać oświetlenia LED. Jest ono bardziej ekonomiczne, a ceny za prąd nie będą już dla nas niemiłą niespodzianką, jak to bywa w przypadku stosowania tradycyjnych żarówek.
Wracając do barw sypialni, ich kolor powinien ułatwiać nam zasypianie. Jakie więc kolory sprzyjają spokojnemu zasypianiu? z pewnością są to kolory niebieskie, granatowe czy grafitowe. Są to barwy wyciszające i pozwalające się nam zrelaksować. Unikajmy w tym wypadku kolorów jaskrawych takich jak czerwień czy zieleń. Wprowadzą one do wnętrza tylko niepokój i utrudnią nam zasypianie.
Sprawa z podłogami w sypialni kształtuje się podobnie co do koloru ścian. Powinny one być przytulne i przyjemne. Dobrze jest zastosować tutaj droższe rozwiązania takie jak deski czy ekskluzywne dywany. Pomogą one dodać uroku w sypialni. Ponadto utrzymanie czystości w sypialni nie jest aż tak wymagające jak w salonie czy kuchni, przez co stosowanie dywanów nie powinno być dla nas uciążliwe jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości. Wielokrotnie ze względu na małą ilość mebli wystarczy raz w tygodniu przetrzeć je wilgotną szmatką, tak by usunąć zalegającą na powierzchni warstwę kurzu. Natomiast w utrzymaniu czystości dywanu pomoże nam regularne ich odkurzanie, czy korzystanie z trzepaków.
Idealnym przykładem takie stylu jest sypialnia w stylu skandynawskim. Styl ten z roku na rok zyskuje coraz to większe grono zwolenników. Jest on dość surowy, ale w jego prostocie tkwi siła. Główną zasadą stylu skandynawskiego jest stosowanie jasnych barw, oraz drewnianych elementów mebli czy podłóg. Dobrze jest więc gdy łóżko posiada drewniany akcent, który pomoże nam w zastosowaniu stylu skandynawskiego w naszej sypialni. Nie zapominajmy o tkaninach jakich możemy użyć we wnętrzu. Tkaniny takie jak len, bawełna czy wełna dodadzą sypialni uroku. Dobrze jest o tym pamiętać chociażby dobierając materiał z jakiego mają być wykonane firany czy zasłony. One same zaś powinny być zwiewne i dość lekkie, przez co ułatwią wpadanie do wnętrza większej ilości światła.
Mając na uwadze mały metraż pomieszczenia zastosujmy jasne barwy. Wprowadzą one do wnętrza rześkość oraz harmonię. Ponadto biel jest kolorem, który pasuje do bardzo wielu innych odcieni. Sprawdzi się więc niezależnie od tego, na jakie inne barw zdecydujemy się w naszym wnętrzu.
Zastosujmy więc te kilka trików by nasza sypialnia stała się dla nas prawdziwą strefą relaksu. To właśnie tutaj powinniśmy się poczuć pewni siebie i zrelaksowani po cały dniu trudów. Głęboki i spokojny sen powinien być dla nas priorytetem, zwłaszcza w czasach gdy nie mamy zbyt dużo chwil relaksu, a stres towarzyszy nam na każdym kroku.
Dzięki dobrze urządzonej sypialni, nasz relaks będzie pełny i sprawi, że każdego ranka będziemy się budzili z nową dawką energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here