szczur

Szczury, choć niektórym osobom wciąż kojarzą się jedynie z nieprzyjemnymi gryzoniami o długich ogonach, dla wielu są wymarzonymi zwierzątkami domowymi. Zajmują mało miejsca, są stosunkowo niewymagane w hodowli, a ich oglądanie może być bardzo zabawne. Zobaczmy zatem, w co warto zaopatrzyć ich klatkę, by wiodły jak najlepsze życie.

Odpowiednie podłoże

Pierwsze, na co warto zwrócić uwagę, to podłoże dla szczurków. Dla tych uroczych zwierzątek najlepiej wybierać w pełni naturalne podściółki, wykonane z drewna lub kolb kukurydzy. Specjalnie spreparowana w postaci niewielkich granulek powinna odznaczać się wysoką chłonnością wilgoci i zapachów. Dzięki temu będzie doskonale zbierała nieczystości i wchłaniała zapachy, co przełoży się na przyjemniejsze otoczenie całej klatki i pomieszczenia.

Warto przy tym przymierać, iż gryzonie lubią naturalne zapachy, dlatego lepiej unikać podściółek perfumowanych.

Poidełko i miseczka na jedzenie

Szczurki powinny mieć zapewniony stały dostęp do wody, dlatego niezwykle ważne jest założenie im odpowiedniego poidełka. Powinno znaleźć się w takim miejscu, aby zwierzęta zawsze miały do niego łatwy dostęp. W przypadku wielu szczurków, mieszkających razem, warto nawet zamontować dwa pojemniczki na wodę, co ułatwi im picie o każdej porze dnia i nocy.

Poidełka dla szczurów mają charakterystyczną budowę odwróconej do góry dnem kolby, z której woda ścieka do rurki zakończonej kulką. Liżąc ją, zwierzątka powodują jej obrót i poruszanie się, a to z kolei sprawia, że woda wypływa do ich pyszczków. Co ważne, cała kolba montowana jest na zewnątrz klatki, dzięki czemu nalewanie wody do pojemniczka jest bardzo łatwe, szybkie i nie wymaga jej otwierania.

Miseczka na jedzenie powinna z kolei znaleźć się w środku. Może mieć postać zwykłego naczynia stawianego na podłodze albo miseczki na specjalnych zaczepach, umieszczanej na ściance klatki. Podobnie jak poidełko, musi znaleźć się w takim miejscu, aby zwierzęta miały do niej łatwy dostęp.

Półki, półeczki i hamaki

Szczury to zwierzęta, które uwielbiają wchodzić na wysokości, dlatego warto zainwestować w większą klatkę, na której zmieszczą się przynajmniej dwie kondygnacje oraz uda się zawiesić hamak pod sufitem. Dzięki temu zwierzątka będą mogły znaleźć dla siebie idealne miejsce, niezależnie od tego, czy preferują wyższe, czy niższe poziomy. Co więcej, zawieszając hamak, zapewniamy im wygodne miejsce do spania, z którego na pewno skorzystają.

Zabawki i domki dla szczurów

Kolejne akcesoria, po które warto sięgnąć, to różnorodne zabawki i domki dla szczurów. Najlepiej, aby wykonane były z naturalnych materiałów, dzięki czemu nawet ostrząc sobie o nie zęby, zwierzęta nie zrobią sobie krzywdy. Wśród zabawek warto sięgnąć po tunele, liny, po których szczury będą biegać, czy gryzaczki, które posłużą jako zabawka, materiał ścierny dla ząbków i zdrowa przekąska. Ciekawym dodatkiem może być też wydrążona gałąź, którą oferuje sklep zoologiczny online. Na pewno niejedno zwierzątko chętnie skorzysta z niej jak z tunelu czy kryjówki przed innymi gryzoniami w trakcie zabawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here