Blog

Bądź na bieżąco!

Jak pozbyć się wilgoci w mieszkaniu?

Jak pozbyć się wilgoci w mieszkaniu?
Znacie ten problem? Pomimo iż wasze mieszkanie lśni na błysk, zdarza się, że w narożnikach ścian, zwłaszcza w okolicach okien pojawia się brzydkie przebarwienie, które jest efektem zawilgocenia mieszkania? A może w łazience często na płytkach gromadzą się krople wody, które spływają później na podłogę i fatalnie przebarwiają fugi?

Nieproszony gość – wilgoć

Jak pozbyć się z mieszkania niechcianej wilgoci, której nie chcieliście kupić wcale od właściciela nieruchomości, a którą otrzymaliście gratis w pakiecie wraz z zakupem nowego mieszkania? Po pierwsze należy szybko podjąć odpowiednie kroki. Jeśli nie zajmiecie się wilgocią od razu, możecie być pewni, że miejsce w którym powstała wilgoć szybko zabarwi się na ciemny kolor i zacznie wydawać nieprzyjemną woń.

Przyczyny wilgoci w domu

Za wilgoć w mieszkaniu odpowiedzialnych może być wiele czynników, między innymi zła wentylacja, zła izolacja etc. Jeśli mieszkacie w domu jednorodzinnym, warto zrobić przegląd budowlany, jeśli zaś jesteście szczęśliwymi nabywcami mieszkania, koniecznie powiadomcie o zawilgoceniu mieszkania administratora budynku. To w jego gestii leżeć będzie znalezienie przyczyny zewnętrznej powodującej stałe zawilgocenie mieszkania.

Jak sobie poradzić z wilgocią?

Co można zrobić samodzielnie. Przede wszystkim musicie pozbyć się mostków termicznych, czyli miejsc gdzie ściana wychładza się bardziej niż na reszcie powierzchni. Znalezienie ich nie będzie trudne – to właśnie w tych najzimniejszych miejscach dochodzi do zagrzybienia i zbierania się pary wodnej.
Co można zrobić w takiej sytuacji? Ocieplić budynek. Jeśli docieplenie budynku nie pomogło lub nie macie możliwości docieplenia go z zewnątrz, a problem nadal występuje, konieczne będzie poprawienie wentylacji. Być może niezbędnym okaże się wezwanie kominiarza w celu udrożnienia kominów. Jeśli największy problem z wilgocią pojawił się w łazience, być może wina leży po stronie … drzwi łazienkowych. Dół drzwi nie powinien szczelnie przylegać do podłogi, a otwory w drzwiach powinny mieć odpowiedni rozmiar (sprawdź jakie są wymogi twojej administracji co do otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych lub poproś o poradę kominiarza w przypadku domu jednorodzinnego).

Jak jeszcze możesz sobie pomóc? Po gorącej kąpieli zawsze zostawiaj uchylone drzwi do łazienki, wietrz na balkonie pościel – podczas snu wydychamy około litra pary wodnej, która trafia … właśnie do pościeli. Staraj się unikać rozwieszania mokrego prania w łazience, a jeśli jest to konieczne, niech będzie to pranie jak najbardziej odwirowane.

Stosując się do powyższych rad, z pewnością uda Ci się pozbyć niechcianej i wątpliwej „ozdoby” z mieszkania oraz unikniesz powstaniu grzyba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress