Drewniane meble ogrodowe - charakterystyka

Jako posiadacze własnych domów i posesji zazwyczaj doceniamy dość mocno to, że mamy niemalże nieograniczony dostęp do otwartych przestrzeni. Budujemy swoje budynki mieszkalne właśnie po to, by skończyć z życiem w ciasnych i nie do końca praktycznych kawalerkach, które bywają dla nas bardzo niewygodne. Uciekamy z dużych miast i przeprowadzamy się na wieś lub do małych miejscowości, aby właśnie z nich zaznać upragnionego spokoju i ciszy. Aby wykorzystać w stu procentach te naturalne warunki i cudowne relaksujące otoczenie, powinniśmy zadbać o swoje ogrody, by następnie za każdym razem, gdy tylko poczujemy się czymś zmęczeni lub przytłoczeni, móc się do nich udać i w nich chwilę wypocząć. Zazwyczaj nasze ogrody podwyższają wartość całych naszych posesji. Stają się fantastycznym tłem dla samych domów, idealnie się z nimi komponując. Upiększają je od zewnątrz, a nam samym oferują ogrom możliwości – możemy w nich przecież i wypoczywać, i organizować przyjęcia dla gości, i bawić się ze swoimi dziećmi. Do tego wszystkiego potrzebujemy jednak wygodnych i estetycznych mebli. Jeżeli teraz właśnie mamy zamiar je kupić, zastanówmy się przez chwilę, czy przypadkiem drewniane meble ogrodowe nie sprawdziłyby się u nas najlepiej. Większość osób twierdzi bowiem, że to one są najtrwalsze i dzięki temu radzą sobie w każdych warunkach. A jak to jest z nimi naprawdę?

W większości przypadków meble ogrodowe wykonane z drewna powinny się nam spodobać. Nie ma jasnych zasad co do tego, w jakim otoczeniu sprawdzają się one najlepiej. Drewno to materiał charakteryzujący się wysoką uniwersalnością. Niezależnie od tego, gdzie go wykorzystamy, powinniśmy być z niego w pełni zadowoleni. Tworzywo to ma naturalne pochodzenie, dlatego wybierając wykonane z niego produkty, wspieramy tak naprawdę swoje środowisko. Żyjemy w nim na co dzień, dlatego powinniśmy być za nie odpowiedzialni, bo to właśnie od nas zależy, czy natura przetrwa próbę czasu i będzie nam towarzyszyć jeszcze przez kilka tysięcy lat. A niestety niszczymy i psujemy ją na każdym kroku. Nie doceniamy tego, co nam ona oferuje, zastępując te zupełnie naturalne materiały sztucznymi i udoskonalanymi tworzywami. Oczywiście nie można powiedzieć, że są one złe, bo nieraz mają nawet lepsze właściwości techniczne, ale jeśli nie zależy nam na jakiejś zabójczej wytrzymałości, drewno powinno spokojnie sprostać naszym standardowym wymaganiom. Postawmy na ten materiał i sami przekonajmy się, do takiego może nam on zaproponować.

Skoro drewno należy do grupy materiałów naturalnych, nie ma takiej możliwości, aby nie skomponowało się ono dobrze z naszym przydomowym ogródkiem. Metal czy stal mogłyby natomiast zbyt mocno kontrastować z zielonym otoczeniem. Dzięki tym materiałom na pewno wyróżnilibyśmy swój ogród, ale niekoniecznie byłby to dobry efekt. Zamiast więc przytłaczać posesję ciężkimi i masywnymi wyrobami, skomponujmy ją z takimi zestawami mebli, które będą z nią jedynie współgrać i staną się jej dopełnieniem. Drewno komponuje się z naturą tak dobrze jak żaden inny materiał. Prawdopodobnie na naszej działce występują już jakieś wykonane z niego elementy (chociażby płotki lub altanki), dlatego wybierając drewniane meble, tworzymy spójną aranżację, która upiększa i nasz ogród, i cały nasz dom. Drewno możemy też łączyć z zupełnie innym materiałami. Nawet jeśli ustawimy je na błyszczących kafelkach, efekt wizualny będzie cały czas bardzo dobry i przede wszystkim nieprzesadzony. A czasem mniej znaczy więcej. Tyczy się to zwłaszcza aranżacji wnętrz i ogrodów.

Na pewno każdy z nas docenia wysokie walory estetyczne drewnianych zestawów ogrodowych. Szukając czegoś idealnego dla swojego ogrodu, nie możemy jednak kierować się wyłącznie samym wyglądem. A jeśli chodzi o parametry techniczne to drewno pozostawia jednak wiele do życzenia. Dawniej drewniane meble ogrodowe uchodziły za niemalże najsolidniejsze i najtrwalsze, ale wynikało to głównie z tego, że nie dysponowaliśmy jeszcze żadnymi ulepszonymi materiałami. Korzystaliśmy głównie z tych naturalnych, a wśród sztucznych tworzyw królował jedynie plastik – znacznie gorszy od nawet najbardziej kiepskiego gatunku drewna. Teraz jednak do dyspozycji mamy szeroki wachlarz udoskonalonych materiałów, które tylko utwierdzają nas w tym, że drewno nie jest wcale jakimś wyjątkowym tworzywem. Potrafi nam ono wręcz utrudnić życie. Nie do końca dobrze radzi sobie z trudniejszymi warunkami atmosferycznymi, dlatego też o ile możemy spokojnie wykorzystać je w zamkniętych pomieszczeniach, tak ustawienie go na podwórku może okazać się kiepskim pomysłem. Drewno jest szczególnie wrażliwe na działanie wody. Pod jej wpływem zaczyna błyskawicznie puchnąć, nawet jeśli dość szybko uda nam się zetrzeć ciecz z jego powierzchni. Jeżeli chcielibyśmy wykorzystywać takie drewniane meble ogrodowe przez dłuższy czas, musielibyśmy dbać o nie niemalże codziennie. A nikt z nas raczej nie ma na to ochoty.

Meble wykonane z drewna powinny być więc zabezpieczane przed negatywnymi warunkami pogodowymi. Jeżeli tylko widzimy nadciągające na niebie ciemne chmury, powinniśmy przykryć swój komplet specjalną folią zabezpieczającą, schować go do piwnicy lub garażu albo przynajmniej osłonić większym parasolem. Na samym początku drewno wygląda bardzo atrakcyjnie i elegancko, ale z każdym miesiącem staje się coraz bardziej przetarte, dlatego musimy niemalże codziennie przecierać jego powierzchnię nabłyszczającymi preparatami. Kolejnym minusem tego tworzywa jest jego wysoka waga. Jeżeli chcielibyśmy samodzielnie przestawić drewniane meble, musielibyśmy włożyć w to sporo siły albo poprosić o pomoc drugą osobę. A przecież meble ogrodowe zazwyczaj nie mają swojej jednej ustalonej lokalizacji. Lubimy je przestawiać i przenosić, a zimą i jesienią wręcz musimy to robić, bo pozostawiona na zewnątrz w okresie większych mrozów byłyby wystawione na poważne próby, których raczej nie udałoby się im przetrwać. Jeśli więc szukamy czegoś praktyczniejszego, rozważmy zakup mebli wykonanych z technorattanu. Ten materiał stał się wręcz nowym drewnem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here